logo
article cover image

Jak przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

7 stycznia 2025

Wstęp

W poprzednim wpisie dotyczącym upadłości konsumenckiej wyjaśniłem kto może z niej skorzystać. Zachęcam do zapoznania się z tym wpisem https://www.adwokat-chmielinski.pl/blog/upadlosc-konsumencka/dla-kogo-jest-upadlosc-konsumencka-1 . Jeżeli już wiesz, że kwalifikujesz się do upadłości konsumenckiej lub jesteś wierzycielem kogoś takiego i chcesz zainicjować procedurę upadłości konsumenckiej to musisz złożyć odpowiedni wniosek w Sądzie.

Wniosek – elektronicznie czy na papierze?

Oto pierwsze i podstawowe pytanie. Od jakiegoś już czasu postępowania upadłościowe i restrukturyzacyjne są prowadzone elektronicznie za pośrednictwem specjalnego portalu internetowego – Krajowego Rejestru Zadłużonych (dalej KRZ). To w tym portalu można śledzić przebieg postępowań oraz co do zasady składać wszystkie wnioski i pisma oraz otrzymywać korespondencję z Sądu. Nie ma więc obiegu papierowego, a wszystko dzieje się w internecie, a więc elektroniczne.

O KRZ będzie jeszcze odrębny wpis, na tę chwilę musisz pamiętać, że przy upadłości konsumenckiej możesz złożyć wniosek elektronicznie za pośrednictwem KRZ ale wciąż możesz to jeszcze zrobić papierowo z wykorzystaniem odpowiedniego formularza jaki znajdziesz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Możesz też iść do biura podawczego dowolnego Sądu Rejonowego i złożyć wniosek ustnie przed pracownikiem Sądu oraz przekazać mu wszelkie niezbędne dokumenty, a ten pracownik powinien sporządzić odpowiedni wniosek w KRZ i go złożyć elektronicznie za Ciebie. W praktyce jednak nie polecam tego rozwiązania gdyż pracownicy biur podawczych są bardzo niechętni realizacji tego obowiązku.

Do jakiego Sądu kierujemy wniosek?

Wniosek kierujemy do wydziału gospodarczego Sądu Rejonowego. Często w Sądach Rejonowych są specjalne wydziały do spraw upadłościowych i restrukturyzacyjnych więc już sama nazwa wydziału będzie dla nas pomocna np. w Sądzie Rejonowym Poznań – Stare Miasto w Poznaniu funkcjonuje XI Wydział Gospodarczy do Spraw Upadłościowych i Restrukturyzacyjnych. Sąd Rejonowy wybieramy ze względu na nasz główny ośrodek prowadzonej działalności. W praktyce, przy upadłościach konsumenckich, będzie to najczęściej po prostu nasz aktualny adres zamieszkania. Oczywiście jeżeli chcemy skorzystać z pomocy pracowników sądu przy składaniu wniosku możemy iść do dowolnego Sądu Rejonowego.

Elementy konieczne wniosku

Wniosek powinien zawierać:

  • Twoje dane osobowe, adresowe, PESEL oraz NIP jeżeli go posiadasz lub posiadałeś w ciągu ostatnich 10 lat przed złożeniem wniosku
  • wykaz Twojego majątku wraz z szacowaną wartością poszczególnych jego składników
  • spis wierzycieli i Twoich długów wobec nich
  • spis tych długów które kwestionujesz
  • informacje o Twoich bieżących dochodach i kosztach utrzymania Twoich oraz osób pozostających na Twoim utrzymaniu z ostatnich 6 miesięcy
  • informacje o czynnościach prawnych z ostatnich 12 miesięcy których przedmiotem były nieruchomości, akcje oraz udziały w spółkach niezależnie od ich wartości, a także o czynnościach prawnych z ostatnich 12 miesięcy których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa o wartości przekraczającej 10.000 zł
  • wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie
  • oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku

Jeżeli jesteś wierzycielem, który składa wniosek o ogłoszenie upadłości swojego dłużnika wskazujesz tylko swoje dane oraz okoliczności które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie.

Pamiętaj również o podpisaniu wniosku!!

Opłata od wniosku

Wniosek podlega opłacie w kwocie 30 zł. Wniosek należy opłacić tuż przed jego złożeniem, a do wniosku załączyć potwierdzenie zapłaty. Jeżeli składamy wniosek za pośrednictwem KRZ jest tam możliwość opłacenia wniosku w systemie.

Kilka porad odnośnie treści wniosku

Jeżeli chodzi o treść wniosku to nie ma znaczenia czy składamy go za pośrednictwem KRZ czy papierowo i tak musimy skorzystać z odpowiedniego formularza. Formularze te nie są do końca czytelne dla kogoś kto się z nimi mierzy pierwszy raz ale jeżeli wypełnimy je w całości przynajmniej ograniczamy ryzyko, że zapomnimy o jakimś elemencie wniosku. Z elementów które wymieniłem wcześniej najwięcej problemów może sprawić spis długów oraz okoliczności które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie. Jeżeli chodzi o spis długów, to w pierwszej kolejności zbierz wszystkie odpowiednie dokumenty czyli umowy, rachunki, wezwania do zapłaty, wyroki sądów, a więc wszystko to na podstawie czego masz jeszcze coś do zapłaty. W tych dokumentach będą kwoty Twojego zadłużenia, wierzyciele oraz terminy zapłaty. Z kolei jeżeli chodzi o uzasadnienie to opisz po prostu to jak to się stało, że wpadłeś w długi i stałeś się niewypłacalny.

Pamiętaj, że niniejszy wpis nie jest poradą prawną, a każdy przypadek wymaga indywidualnej konsultacji. Jeżeli masz problem z przygotowaniem wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zapraszam do skorzystania z moich usług.

adw. Karol Chmieliński