logo
article cover image

Jak napisać wniosek o kontakty z dzieckiem?

20 stycznia 2025

Kontakty z dzieckiem – prawo ale i obowiązek

Zarówno dzieci jak i rodzice mają nie tylko prawo do utrzymywania kontaktów ze sobą ale jest to także ich obowiązek. Jeżeli czytasz ten artykuł prawdopodobnie stoisz w obliczu problemu ograniczania Twoich kontaktów z dzieckiem przez drugiego rodzica lub w obliczu problemu polegającego na tym, że drugi rodzic zupełnie nie interesuje i nie widuje się ze swoim dzieckiem. W takim wypadku pozostaje Ci tylko jedno rozwiązanie – złożenie odpowiedniego wniosku do Sądu.

Do którego Sądu kierować wniosek?

Wniosek o uregulowanie kontaktów zawsze kierujemy do Sądu Rejonowego, Wydziału Rodzinnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka. Jeżeli dziecko mieszka w Poznaniu to mamy do wyboru aż trzy Sądy Rejonowe: Stare Miasto, Nowe Miasto i Wilda oraz Grunwald i Jeżyce. W takim wypadku musimy zasięgnąć informacji na infolinii lub na stronach internetowych poszczególnych Sądów sprawdzić, który Sąd jest właściwy dla danej ulicy przy której dziecko mieszka.

Czy wniosek podlega opłacie?

Tak, wniosek podlega opłacie w wysokości 100 zł. Najlepiej opłatę przelać na rachunek bankowy właściwego Sądu, a do wniosku załączyć potwierdzenie. Ewentualnie wniosek można opłacić znakami sądowymi, które można kupić w kasie Sądu i przykleić je do wniosku.

Po pierwsze - data, Sąd i dane osobowe

W pierwszej kolejności we wniosku wskazujemy jego datę, miejsce sporządzenia, Sąd do którego wniosek kierujemy wraz z pełną nazwą wydziału oraz określenie „stron”. Napisałem „stron” w cudzysłowie albowiem sprawa o uregulowanie kontaktów odbywa się w tzw. postępowaniu nieprocesowym, a więc w takiej sprawie nie ma pozwu oraz nie ma stron postępowania tj. powoda i pozwanego. W miejsce tego jest wniosek czyli pismo którym inicjujesz sprawę oraz wnioskodawca i uczestnicy postępowania, którzy są swoistymi „stronami” sprawy. Wnioskodawcą będziesz Ty, a uczestnikiem postępowania drugi rodzic. Wskaż imię i nazwisko swojego oraz drugiego rodzica, adresy, swój PESEL oraz, jeżeli znasz, PESEL drugiego rodzica. Wskaż też swój numer telefonu i adres mailowy jeżeli nimi dysponujesz.

Po drugie - opisz swoje żądanie

Następnie napisz o co wnosisz czyli o uregulowanie kontaktów danego rodzica z dzieckiem w określony sposób czyli np. w co drugi weekend od piątku od godz. 17:00 do niedzieli do godz. 19:00, poza miejsce zamieszkania dziecka, z prawem do noclegów. Ważne jest wskazanie, że rodzic u którego dziecko na stałe mieszka ma obowiązek wydać dziecko na kontakty, a po ich skończeniu przyjąć, a z kolei rodzic który ma realizować kontakty ma obowiązek dziecko odebrać, a potem odwieźć.

Po trzecie - uzasadnienie

Zawrzyj we wniosku też uzasadnienie gdzie opiszesz dlaczego Sąd powinien uregulować kontakty z dzieckiem oraz dlaczego właśnie w taki sposób. Głównym argumentem zazwyczaj jest kwestia właśnie utrudniania spotkań z dzieckiem przez drugiego rodzica lub brak ich realizacji przez jednego z rodziców w jakiejkolwiek formie.

Po czwarte - dowody

Nie możesz też zapominać o przedstawieniu na poparcie swoich twierdzeń dowodów. Oczywiście powinieneś przedłożyć akt urodzenia dziecka jako dowód. Niewątpliwie powinieneś też wnieść o przesłuchanie siebie. Jeżeli są świadkowie utrudniania przed drugiego rodzica Twoich kontaktów z dzieckiem wnieś o przesłuchanie tych świadków wskazując ich imiona, nazwiska oraz adresy zamieszkania. Wnioski dowodowe muszą zawierać też tezy dowodowe czyli wymienienie faktów, które dany dowód ma wykazać czyli np. akt urodzenia dziecka ma wykazać fakt, że jest rodzicem tego dziecka, co powinieneś napisać. W taki sposób należy opisać każdy dowód.

Po piątek - podpisy i kopie

Na końcu nie zapomnij swojego wniosku podpisać. Pod podpisem wymień wszystkie załączniki jakie składasz razem z wnioskiem czyli np. wcześniej wspomniany akt urodzenia, potwierdzenie uiszczenia opłaty od wniosku oraz obowiązkowe, dodatkowy odpis wniosku ze wszystkimi załącznikami dla drugiego rodzica będącego uczestnikiem postępowania. Porada ode mnie – jak sporządzisz wniosek i zbierzesz do niego wszystkie załączniki, skopiuj to wszystko dwa razy. Jedną kopię złóż razem z oryginałem w Sądzie (to będzie kopia dla drugiego rodzica, którą Sąd po kontroli formalnej mu wyśle), trzecią kopię zostaw sobie. Jeżeli złożyłeś wniosek w biurze podawczym Sądu, poproś o przybicie pieczątki na tej trzeciej kopii, która potwierdzi jego złożenie. Jeżeli wniosek wysłałeś pocztą (wyślij listem poleconym) przybij sobie do trzeciej kopii potwierdzenie nadania.

Dziękuję za lekturę tego wpisu. Pamiętaj, że to nie jest porada prawna, a każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Jeżeli będziesz miał problem ze sporządzeniem samodzielnie wniosku o uregulowanie kontaktów z dzieckiem lub uczestniczeniem w takiej sprawie skontaktuj się ze mną, na pewno w tym pomogę.

adw. Karol Chmieliński