
Rodzaje testamentów zwykłych
15 lipca 2024
Testament – czyli rozporządzenie na wypadek śmierci
Przypuszczam, że większość czytelników tego wpisu doskonale zdaje sobie sprawę czym jest testament. Dla porządku jednak wyjaśnię, że testament jest niczym innym jak rozporządzeniem majątkiem na wypadek śmierci osoby go sporządzającej. Chcąc za życia rozporządzić naszym majątkiem na wypadek śmierci nie mamy innego wyjścia jak właśnie sporządzić testament.
Testamenty zwykłe i szczególne
Mając na względzie doniosłość prawną jaką mają testamenty oraz fakt, że na tle ich interpretacji czy wykonania dochodzi często do wielu sporów, przepisy w kwestii testamentów wskazują bardzo konkretnie jakie formy może mieć testament i jakie elementy winien zawierać. Ustawodawca zdecydował się podzielić testamenty na zwykłe i szczególne. Co do zasady testament zwykły, w przeciwieństwie do testamentu szczególnego, możemy sporządzić w każdym czasie bez spełnienia dodatkowych, wskazanych w przepisach, okoliczności.
Testament holograficzny czyli własnoręczny
Podstawową formą testamentu zwykłego jest testament własnoręczny tzw. holograficzny. Spadkodawca sporządza taki testament poprzez jego własnoręczne spisanie, opatrzenie datą i podpisanie. Niby nic trudnego ale diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Często spadkodawca zapomina o dacie, podpisuje się niewyraźnie albo po skończeniu jeszcze coś dopisuje lub przekreśla. Tego typu działania sprawiają, że po śmierci spadkodawcy testament może zostać uznany za nieważny lub będzie problem z ustaleniem co właściwie spadkodawca miał na myśli i jaka była jego ostatnia wola. Dlatego też jeżeli zamierzasz sporządzić testament holograficzny zadbaj o to aby został on przygotowany w taki sposób aby nie było problemów z jego interpretacją po Twojej śmierci. Często źle sporządzony testament potrafi skłócić całą rodzinę.
Testament notarialny
Drugą z form zwykłych testamentu jest testament notarialny. Jest to niewątpliwie forma pewniejsza. Możemy też mieć większą gwarancję, że taki testament będzie spełniał wymogi formalne. Testament notarialny sporządza notariusz w formie aktu notarialnego. Wystarczy, że oświadczymy mu swoją ostatnią wolę którą on utrwali właśnie w formie rzeczonego aktu.
Testament allograficzny czyli ustny w urzędzie
Wreszcie ostatnia z form testamentu zwykłego to testament allograficzny. To forma z którą dość rzadko można się spotkać i która wymaga zaangażowania dodatkowych osób. Testament alograficzny polega na tym, że spadkodawca oświadcza ustnie swoją ostatnią wolę wobec wójta, burmistrza, prezydent miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego, a robi to wszystko w obecności jeszcze dwóch świadków. Następnie spisywany jest protokół zawierający ostatnią wolę spadkodawcy, odczytywany spadkodawcy i podpisywany przez spadkodawcę, świadków i urzędnika. Jeżeli spadkodawca nie może się podpisać należy to zaznaczyć na protokole i wskazać co jest tego przyczyną. Testament alograficzny jest więc przeznaczony przede wszystkim dla osób, które nie są w stanie pisać. Nie mogą go jednak sporządzić osoby głuche lub nieme.
Podsumowanie
Warto z odpowiednim wyprzedzeniem myśleć o zabezpieczeniu interesów swoich bliskich na wypadek naszej śmierci. Jeżeli decydujemy się na sporządzenie testamentu zróbmy to w sposób prawidłowy i ważny gdyż w przeciwnym razie narażamy się na to, że nasza ostatnia wola nie zostanie wykonana w taki sposób w jaki byśmy sobie tego życzyli.
**Dziękuję za lekturę mojego wpisu. Pamiętaj, że wpisy te nie są poradą prawną. Jeżeli potrzebujesz pomocy w kwestii testamentu zapraszam do skorzystania z moich usług. Otrzymasz ode mnie fachową pomoc oraz doradztwo w zakresie przygotowania swojego testamentu. **
adw. Karol Chmieliński