
Jakie znaczenie w Sądzie ma faktura bez podpisów?
4 maja 2024
Faktura – dowód powszechny
Faktura to w sprawach o zapłatę jeden z powszechniejszych dowodów. Występuje chyba nawet częściej niż same umowy gdyż te bardzo często, wśród zwłaszcza małych przedsiębiorców, zawierane są w formie ustnej. Wtedy właśnie faktura staje się w oczach Klienta jednym z głównych dowodów potwierdzających to, że zrealizował on umowę lub jaką usługę wykonał. Problem w tym, że często na tych fakturach nie ma żadnych podpisów.
Czy faktura wymaga podpisu?
Na całe zagadnienie trzeba spojrzeć z dwóch stron. Z perspektywy prawa podatkowego i z perspektywy procesowej jak przyjdzie nam pozywać nieuczciwego kontrahenta. W jednym i w drugim przypadku faktura nie wymaga podpisu. Możemy więc wystawić fakturę, nie podpisywać jej, wręczyć dłużnikowi, on też nie musi jej podpisywać i z podatkowego punktu widzenia będzie w porządku. Jednakże jeżeli przyjdzie nam dochodzić zapłaty tej faktury przed Sądem brak podpisu może być już problematyczny.
Dlaczego brak podpisu na fakturze może stanowić problem dla Sądu?
Fakturze w postępowaniach sądowych przypisywano wiele znaczeń. Faktury traktowano jako umowy (o ile zawierały wszystkie istotne elementy takiej umowy), jako wezwania do zapłaty (o ile zawierały precyzyjne wskazanie sposobu i terminu płatności oraz kwotę) wreszcie jako podstawę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. To są bardzo istotne kwestie zwłaszcza, jeżeli mamy do czynienia właśnie z częstym przykładem umowy ustnej. Wtedy taka faktura może być głównym dowodem wykazującym nie tylko sam fakt zawarcia umowy ale także jej treść. Przy czym tutaj konieczne jest właśnie aby faktura była podpisana żebyśmy mieli element zgodnych oświadczeń stron. Bez podpisów taka faktura jest dla Sądu zwyczajnym dokumentem, a nie oświadczeniem woli. Sama w sobie nie będzie więc dowodziła faktu zawarcia umowy, a tym bardziej jej treści.
Faktura bez podpisu, a nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym.
Na pewno na moim Blogu pojawi się jeszcze wpis traktujący szczegółowo o postępowaniu nakazowym. Na tę chwilę warto wiedzieć, że jest to sposób szybszy i tańszy na uzyskanie orzeczenia Sądu nadającego się do egzekucji komorniczej, a tym samym wyegzekwowanie długu. Przepisy jednak bardzo szczegółowo wskazują jakie dowody mogą stanowić podstawę wydanie takiego nakazu zapłaty. Sąd Najwyższy swego czasu uznał za taki dowód właśnie fakturę bez podpisów o ile w umowie łączącej strony znajdowało się upoważnienie do wystawiania takich faktur. Niestety jest to temat bardzo kontrowersyjny. To orzeczenie Sądu Najwyższego spotkało się z szeroką krytyką, a sądy aktualnie niespecjalnie przyjmują tę argumentację. Uzyskanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym na podstawie faktury bez podpisu ale z upoważnieniem do wystawiania takich faktur w umowie może okazać się więc bardzo trudne. Pamiętajmy o tym mając taką umowę i pamiętajmy by jednak czasem wymagać podpisu na fakturze od naszego dłużnika. Wtedy uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym może okazać się dużo prostsze.
adw. Karol Chmieliński