logo
article cover image

Co należy się w przypadku uszkodzenia ciała?

20 grudnia 2024

Szkoda na osobie - co to takiego?

Załóżmy, że zdarzył Ci się nieprzyjemny wypadek wskutek którego odniosłeś uszkodzenie ciała, a może nawet stałeś się niepełnosprawny. W tym artykule postaram Ci się wyjaśnić czego możesz żądać od sprawcy takiej szkody w oparciu o przepisy prawa cywilnego.

Na wstępie trzeba wskazać, że tego typu szkoda tj. właśnie uszkodzenie ciała lub doprowadzenie do rozstroju zdrowia jest określana w nauce prawa mianem szkody na osobie. Przepisy nadają osobie która poniosła taką szkodę określone roszczenia czyli żądania wobec sprawcy takiej szkody, których możesz dochodzić przed Sądem jeżeli sprawca dobrowolnie ich nie wypełni.

Po pierwsze - zwrot wszystkich poniesionych kosztów

Wróćmy więc do hipotetycznej sytuacji w której się znalazłeś czyli jesteś po wypadku, odniosłeś znaczne uszkodzenie ciała wskutek czego stałeś się niepełnosprawny. Po pierwsze możesz żądać zwrotu wszystkich wynikających z tego tytułu kosztów tj. kosztów leczenia, opieki, rehabilitacji zakupu leków, zakupu specjalistycznego sprzętu ale też np. kosztów przystosowania Twojego mieszkania do tego abyś mógł dalej z tego mieszkania komfortowo korzystać.

Po drugie - wyłożenie z góry kwoty na dalsze leczenie

Jeżeli brakuje Ci pieniędzy na leczenie możesz żądać tego aby sprawca szkody wyłożył z góry określoną, potrzebną Ci sumę. To jest częsty przypadek w sytuacji w której np. czeka Cię poważna operacja, wiesz już że koszt jej przeprowadzenia to np. 100.000 zł ale nie stać Cię obecnie na nią. Jest to więc koszt którego jeszcze nie poniosłeś ale już możesz żądać aby sprawca wyłożył na ten cel wskazane 100.000 zł.

Po trzecie - koszty zdobycia nowego zawodu lub renta

Jeżeli stałeś się inwalidą i doprowadziło to do tego, że nie możesz już wykonywać swojego zawodu, możesz też żądać tego aby sprawca szkody zapłacił za Twoje przekwalifikowanie czyli określone kursy czy szkolenia, które pozwolą Ci wykonywać nowy zawód. Możesz też żądać od sprawcy renty czyli stałej, miesięcznej wypłaty ale tylko wtedy gdy utraciłeś całkowicie lub częściowo zdolność do pracy albo zmniejszyły się Twoje widoki powodzenia na przyszłość.

Po czwarte - zadośćuczynienie

Oprócz powyższego możesz żądać także zadośćuczynienia czyli określoną sumę pieniędzy w związku z poniesionym przez ciebie cierpieniem fizycznym i psychicznym. Nie ulega wątpliwości, że każdy wypadek, a zwłaszcza taki skutkujący inwalidztwem, prowadzi nie tylko do cierpienia fizycznego ale właśnie oddziałuje negatywnie na sferę emocjonalną wywołując niepokój, stres czy depresję. Celem przynajmniej częściowego zrekompensowania tego typu negatywnych przeżyć możesz oczekiwać od sprawcy jeszcze dodatkowej kwoty tytułem zadośćuczynienia.

Po piątek - odpowiedzialność na przyszłość

Oczywistym jest też, że czasem skutki danego wypadku mogą pojawić się wiele lat po nim, nawet wiele lat po skończonym procesie odszkodowawczym. Celem ułatwienia sobie dochodzenia roszczeń na przyszłość i utrudnienia tego aby uległy one przedawnieniu można zażądać przed Sądem, przy pierwszym procesie, aby Sąd w wyroku ustalił odpowiedzialność sprawcy również za szkody powstałe w przyszłości, a pozostające w związku z wypadkiem, który sprawca spowodował. W orzecznictwie jest już utrwalony pogląd wskazujący na to, że poszkodowany ma interes prawny w formułowaniu takiego żądania, które ułatwi w przyszłości dochodzenia kolejnych odszkodowań.

Podsumowanie

Jak widać, przepisy prawa cywilnego dają bardzo szerokie możliwości dochodzenia wielu świadczeń od sprawcy szkody na osobie aby kompleksowo postarać się zrekompensować straty jakie taka szkoda dla poszkodowanego wywołuje. Niezwykle istotne jest aby poszkodowany miał świadomość przynależnych mu praw i wywalczył aby spróbować dostosować się do nowej sytuacji, a być może wrócić do normalnego funkcjonowania.

Dziękuję za lekturę mojego kolejnego wpisu. Pamiętaj, że niniejszy artykuł nie jest poradą prawną, a każdy przypadek wymaga indywidualnej oceny. Jeżeli mierzysz się ze skutkami nieszczęśliwego wypadku i chciałbyś otrzymać rekompensatę skontaktuj się ze mną celem otrzymania profesjonalnej obsługi prawnej i pomocy w takim procesie. Przygotuję odpowiednie wezwanie, następnie pozew i będę reprezentował Cię przed Sądem. Pomogę Ci, jeżeli zajdzie taka potrzeba, także w sporze z ubezpieczycielem. Zadzwoń pod numer 787 649 294 lub napisz maila chmielinski@adwokat-chmielinski.pl

adw. Karol Chmieliński